Jakie wyzwania stoją przed m-commerce?
Łukasz Szymula
Członek Rady Izby Gospodarki Elektronicznej
Jaka jest różnica pomiędzy e-commerce a m-commerce?
E-commerce jest dużo szerszym pojęciem handlu. Opiera się na wymianie dóbr i usług, z wykorzystaniem internetu. M-Commerce jest obszarem handlu elektronicznego, w którym istotną rolę odgrywają urządzenia mobilne typu smartfon, telefon komórkowy, tablety. Został on wydzielony w sposób naturalny z e-commerce.
Jakie są priorytety rozwoju m-commerce w Polsce?
Nie ulega wątpliwości, że w przeciągu ostatnich lat mobilność umocniła się na rynku globalnym. Polacy coraz częściej robią zakupy i wykonują przelewy przy użyciu urządzeń mobilnych. Pomimo że przybywa w naszym kraju użytkowników tych urządzeń, nie zapominajmy, że w innych krajach europejskich jest podobnie. Zatem za osobami, które wdrażają m-commerce w Polsce stoją ważne zadania. Są one bardzo podobne do siebie zarówno w Polsce, jaki i na świecie. Bardzo ważna jest użyteczność, czyli to, w jaki sposób należy tworzyć rozwiązania mobilne dedykowane osobom korzystającym z telefonów komórkowych i tabletów. Kolejnym wyzwaniem jest to, jak wpleść m-commerce w modele biznesowe. M-commerce to szalenie rosnący obszar biznesowy, więc dużym priorytetem jest także dostosowanie rozwiązań technologicznych do wykorzystania potencjału m-commerce.
Największe problemy polskiego m-commerce?
Przede wszystkim jest nim otoczenie prawne. Zmieniające się prawo może zahamowywać rozwój m-commerce w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim różnych warunków handlowych i umów pomiędzy krajami. Kolejnym zagrożeniem jest wzrost konkurencyjności zagranicznych podmiotów, co wynika po trochu z braku innowacyjności w Polsce.
Co dzisiaj lepiej trafia do polskich eKonsumentów – mobilne strony internetowe czy aplikacje mobilne?
Z doświadczeń i badań mojej firmy wynika, że prawda leży po środku. Wszystko zależy, jaki jest model biznesowy danej firmy oraz do jakiego konsumenta jest dedykowana strona internetowa czy też aplikacje. Strony mobilne są na równi atrakcyjne z aplikacjami mobilnymi. Ale niezwykle ważna jest odpowiednio dobrana strategia biznesowa w kwestii wykorzystania stron mobilnych czy tez aplikacji. Z punktu widzenia konsumenta jedno i drugie rozwiązanie może być dobre – wszystko zależy od kontentu.
Jakie działania podejmuje Izba Gospodarki Elektronicznej, żeby wspierać mCommerce?
Misją Izby Gospodarki Elektronicznej jest wspieranie rozwoju gospodarki elektronicznej, w tym również m-commerce. Największe obszary tego wsparcia, to przede wszystkim działania związane ze wsparciem legislacyjnym, stworzenie grup merytorycznych, aktywna współpraca z ministerstwami, które tworzą prawo i otoczenie prawne, sprzyjające rozwojowi m-commerce w Polsce.
Jakie możliwości dają nam – konsumentom – aplikacje, zakupy online i korzystanie ze smartfonów?
To szalenie duża wygoda i szybkość . Zakupy możemy robić w sposób impulsywny. Mamy możliwość sprawdzania i porównywania cen oraz opinii innych internautów, ponadto możemy wyszukiwać różnych okazji. Nazwałbym to wielką wolnością komercyjną.
Dlaczego nie powinniśmy się bać smartfonizacji?
Smartfonizacja to nic innego jak wzrost świadomości odnośnie urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Smartfony sprawiają, że jesteśmy bardziej mobilni i wszechstronni, załatwiamy sprawy „od ręki” – mimo braku czasu możemy opłacić rachunki na czas, dotrzeć do pracy na czas itp. Ponadto musimy pamiętać, że smartfony mają wiele przydatnych funkcji – od aparatu, po różnego typu aplikacje.