Piotr Kowalski
Senior Analytical Consultant, Google Polska
Rosnąca popularność urządzeń mobilnych zmienia sposób, w jaki dzisiejsi konsumenci korzystają z internetu. Już ¾ dorosłych Polaków posiada smartfony.
Urządzenia mobilne zmieniają wymagania konsumentów
Liczba mobilnych zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę Google przekroczyła tę pochodzącą z komputerów stacjonarnych. Oznacza to, że smartfon stał się dla użytkowników podręcznym asystentem w każdej sytuacji, również w trakcie zakupów. Szacuje się, że do 2021 roku około 6 miliardów ludzi będzie miało dostęp do internetu, a większość z nich połączy się z siecią przez smartfony. Codziennie grono mobilnych internautów powiększa się o około 3,4 miliona użytkowników. Urządzenia mobilne zmieniają wymagania konsumentów wobec przedsiębiorców. Teraz, kiedy klient potrzebuje produktu lub usługi, sięga po smartfona i szuka interesujących go ofert. Po wpisaniu w Google zapytania otrzyma listę firm, jednak ich strony internetowe muszą być dostosowane do obsługi urządzeń mobilnych.
W przeciwnym razie użytkownik zniecierpliwi się zbyt długim czasem ładowania strony lub jej niską funkcjonalnością – 30 proc. konsumentów oczekuje, że strony internetowe będą wczytywać się nie dłużej niż sekundę, a 18 proc., iż stanie się to natychmiast. Częstym błędem przedsiębiorców jest brak dostosowania strony internetowej do urządzeń mobilnych. Użytkownicy (zwłaszcza młodsi) są przyzwyczajeni do tego, że format witryny będzie pasował do małego ekranu, głównie pod względem nawigacji, czcionki i wielkości grafik.
Konieczność zmiany rozmiaru strony oznacza już dla nich dyskomfort. Ważna jest również możliwość szybkiego kontaktu z firmą, najlepiej po dotknięciu numeru telefonu, bez konieczności kopiowania go. Przedsiębiorca powinien także pamiętać, aby na stronie mobilnej lub w aplikacji zawrzeć najważniejsze informacje. Ekran smartfona jest około 6 razy mniejszy niż komputera, co oznacza, że potrzebna jest dobrze zorganizowana struktura treści. W zależności od profilu różne sekcje strony mogą mieć inne priorytety. W przypadku małego przedsiębiorstwa będzie to możliwość szybkiego kontaktu, a dużego sklepu internetowego opcja sprawnego złożenia zamówienia.
Generowanie raportu obsługi na urządzeniach mobilnych
Warto wspomnieć, że dostępne jest bezpłatne narzędzie Google Test My Site – które poinformuje o stopniu dostosowania witryny do smartfonów oraz szybkości na urządzeniach mobilnych i komputerach. Aby otrzymać raport, wystarczy podać adres swojej strony. Przedsiębiorcy mają też do dyspozycji narzędzie Google Search Console, które umożliwia sprawdzenie, jak witryna radzi sobie w wynikach wyszukiwania Google. Narzędzie to posiada również funkcję generowania raportu obsługi na urządzeniach mobilnych, dzięki której można wskazać podstrony niewspółpracujące dobrze ze smartfonami. Poprawienie tych obszarów zwiększy skuteczność witryny przy wyszukiwaniach pochodzących z tych urządzeń.
Optymalizacja i skuteczna konwersja strony internetowej
Optymalizacja i skuteczna konwersja strony internetowej stają się kluczowymi kwestiami dla dzisiejszego przedsiębiorcy. Klienci porównują produkty nawet w kilkunastu sklepach. Cena staje się wtedy tylko jednym z wielu czynników wpływających na decyzję o zakupie. Równie ważne są: prezentacja towaru, szybkość dostawy lub wygląd strony, które razem składają się na doświadczenie użytkownika, czyli user experience. Najważniejsze jest więc dostarczenie konsumentowi treści szybko oraz w prosty i wygodny sposób. Cel optymalizacji to jak największe ułatwienie drogi użytkownika do akcji korzystnej dla właściciela strony. Dlatego bardzo istotne jest, aby po drodze natrafił na jak najmniej przeszkód!