Według policyjnych statystyk w 2016 r. było ponad 77 tys. kradzieży z włamaniem.
Rafał Mańkowski
Ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń
Nie pomagajmy złodziejom
Niestety okres świąteczny to czas większej aktywności złodziei. O jakich zagrożeniach powinniśmy pomyśleć zanim wyjedziemy na święta i jak się przed ich konsekwencjami uchronić? W przedświątecznym zamieszaniu rzadko myślimy o tym, co się może stać, gdy zostawimy mieszkanie czy dom bez opieki. Często sami, nieświadomie, stwarzamy ryzyko. Przykładowo, informujemy na Facebooku, że planujemy świąteczny wyjazd. W domu zostawiamy niezabezpieczone cenne przedmioty, nie mówimy sąsiadom, kiedy i na jak długo planujemy podróż, nie prosząc ich tym samym o obserwację, czy nic niepokojącego się nie dzieje wokół naszego mieszkania lub domu. By zminimalizować ryzyko i nie pomagać złodziejom, warto o odpowiednich zabezpieczeniach pomyśleć na długo przed planowanym świątecznym wyjazdem. Dobre zamki, rolety antywłamaniowe, czy życzliwy sąsiad to jedno, ale nawet najlepsze zabezpieczenia nie zawsze zdadzą egzamin, dlatego konieczne jest jeszcze jeden rodzaj ochrony.
Jak wybrać polisę?
Ubezpieczenie mieszkania i domu to najpewniejszy sposób, by w razie niespodziewanego zdarzenia odzyskać to, co stracimy z powodu włamania, zalania lub innych szkód. Pomyślmy o ubezpieczeniu już teraz, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę przed świątecznym wyjazdem.
Przed spotkaniem z agentem lub zakupem polisy przez internet zastanówmy się, jak ustalić sumę ubezpieczenia. Jeśli jesteśmy właścicielami domu, pomyślmy o kwocie, która pozwoli nam odbudować go w podobnej technologii. Jeśli zaś mamy mieszkanie, zadbajmy aby w razie szkody całkowitej otrzymane fundusze pozwoliły nam kupić podobne w tej samej okolicy.
Poza ubezpieczeniem murów, koniecznie ubezpieczmy elementy stałe w domu. Polisa powinna obejmować więc zabudowę kuchni, podłogi, czy inne elementy stałe wyposażenia. W razie zalania lub pożaru mogą ulec zniszczeniu, zabezpieczmy więc sobie możliwość ich odtworzenia.
Kolejny element polisy to mienie ruchome, np. sprzęt RTV, meble, odzież. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jaka kwota pozwoli na odkupienie przedmiotów podobnej klasy.
Polisa mieszkaniowa – chroni nie tylko mienie
W polisach mieszkaniowych są również dodatkowe opcje, jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym), ochrony prawnej, czy pakiety assistance. Warto z nich skorzystać, by nasza ochrona była skuteczniejsza. Ubezpieczenie OC zabezpieczy nas finansowo, gdy to my lub inni domownicy wyrządzą komuś szkodę. Ubezpieczenie ochrony prawnej pozwoli nam w razie sporu skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, który doradzi nam, ale też będzie reprezentował nas w sądzie. Pakiety assistance zapewnią dodatkowy komfort. Poprzez infolinię ubezpieczyciela bez trudu zorganizujemy pomoc serwisanta w razie awarii sieci wodno-kanalizacyjnej, zacięcia się zamka, wybicia szyby w oknach itp.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Chcąc zawrzeć polisę, najczęściej nie potrzebujemy żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy dowód osobisty i numer PESEL. Nie musimy być właścicielami domu lub mieszkania. Jako wynajmujący możemy ubezpieczyć wyłącznie mienie ruchome. Wysokość ceny polisy mieszkaniowej to niekiedy koszt wymiany zamka w drzwiach. W przypadku drogich przedmiotów, jak biżuteria o wysokiej wartości, zegarki, dzieła sztuki, futra, specjalistyczny sprzęt elektroniczny lub fotograficzny, zakład ubezpieczeń może wymagać listy tych przedmiotów wraz z rachunkami, wyceną rzeczoznawcy lub dokumentacją fotograficzną. Często przedmioty te ubezpieczane są na warunkach szczególnych, dotyczących m.in. sposobu ustalania wysokości odszkodowania, dodatkowych zabezpieczeń, czy sposobu przechowania.