Smart domy mogą znacznie ułatwić nasze życie. Wielu inwestorów nie decyduje się jednak na innowacyjne rozwiązania, ponieważ wydają się one niezwykle skomplikowane. Prawda okazuje się znacznie inna – są one praktyczne i proste w obsłudze, o czym porozmawialiśmy z naszym ekspertem.
Krzysztof Miruć
Prowadzący program „Weekendowa metamorfoza” na kanale HGTV
W którą stronę zmierza świat technologiczny? Jakie zmiany w tym aspekcie czekają nasze mieszkania i domy?
Technologia, która wkracza do naszego domu, ma za zadanie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Już teraz mamy wiele możliwości w tej kwestii – wejście do domu za pomocą odcisku palca, regulacja temperatury itp. Możemy sterować własnym domem, będąc wewnątrz bądź poza nim. Będąc na wakacjach lub w pracy możemy włączyć ogrzewanie bądź klimatyzację, by po powrocie do domu mieć już odpowiednią temperaturę. Dotyczy to również alarmu, w zależności od tego, czy pojawi się zagrożenie, czy też włączy się on przez przypadek. Dzięki temu możemy otworzyć dom niespodziewanym gościom bądź serwisantom, gdy przykładowo będziemy na wakacjach. Wszystko, co jest związane z ogrzewaniem, rekuperacją, solarami, już wymaga podłączenia do Internetu i zdalnego sterowania, zatem już niedługo większość domów będzie inteligentnych.
Wielu ludzi traktuje inteligentny budynek jako gadżet. Jakie realnie korzyści może przynieść instalacja bezprzewodowego systemu w naszym domu?
Inteligentny budynek/dom nie musi od razu kupować za nas jogurtu. Oczywiście niektórym potrzebne są lodówki, które samodzielnie robią zakupy. Warto jednak zacząć od prostych funkcji, by się w nich nie pogubić. Posiadając np. bardzo duży dom, lepiej jest sterować oświetleniem z kanapy. Tak samo jest z temperaturą, którą możemy ustawić zdalnie. Przykładowo, wyjeżdżając na urlop zimą, możemy znacznie obniżyć temperaturę, oszczędzając przy tym pieniądze, by podczas powrotu, parę godzin wcześniej dom rozgrzać.
Smart Home kojarzy się ze skomplikowaną procedurą i dużą liczbą przycisków, w których można się pogubić. Czy tak musi być? Czy możemy dopasować inteligentny dom do swoich potrzeb i stylu?
Jeszcze raz podkreślam – inteligentny dom/budynek jest stworzony po to, by życie w nim było prostsze. Jak wcześniej wspomniałem – zacznijmy od kilku podstawowych funkcji. Zastanówmy się nad tym, jak inteligentne systemy mogą nam pomóc, czego od nich oczekujemy. To one powinny być dla nas, a nie my dla nich. Na przykład – mamy południową orientację naszego domu, wysokie nasłonecznienie. W tym przypadku potrzebne są nam czujniki, by możliwe było automatyczne zamykanie rolet. Poza tym pamiętajmy, że już w najprostszych analogowych domach mamy już automatykę, czyli czujki zmierzchowe, dzięki którym podświetla się nam ogród i ogrodzenie.
Instalacja bezprzewodowa w inteligentnym domu powinna być już zaplanowana na etapie budowy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zainstalować jej także później. Takie rozwiązania muszą być także regularnie serwisowane. Można ją także dopasować do naszego stylu, nawet klasycznego.