Czy moda na konkretne modele sprzętu AGD ma znacznie? Okazuje się, że nie, podobnie jak opinie i rankingi krążące po internecie. Jak zatem poprawnie go dobierać? Przede wszystkim unikając podstawowych błędów.
Joanna Gałuszka-Szarzyńska
Doświadczony doradca i autorytet w doborze sprzętów AGD, autorka bloga www.paniagd.pl, instagram
Jakie najczęściej błędy popełniamy podczas doboru AGD?
Z moich wieloletnich obserwacji oraz rozmów ze sprzedawcami AGD wynika, że pierwszym i podstawowym błędem podczas wyboru sprzętu do domu jest nieprawidłowe wymierzenie sprzętu AGD bądź miejsca, w którym ma się on znaleźć. Wielu klientów nie bierze pod uwagę zachowania odpowiednich odstępów, wypukłości urządzenia, wymaganych przyłączy. AGD możemy dobrze dobrać, nawet kupując go online. Na stronie producenta zawsze znajdują się schematy montażowe, na których możemy odczytać dokładne wymiary wraz ze sposobem instalacji.
Kolejnym błędem jest niewłaściwa kolejność projektowania. Klienci zazwyczaj rozpoczynają planowanie kuchni czy łazienki od mebli, pozostawiając miejsce na sprzęt. Jest to błąd – najpierw należy wybrać urządzenia, a dopiero pod nie planować zabudowę meblową. Potem klienci żałują, że nie mają miejsca np. na lodówkę o niestandardowych wymiarach, która bardzo im się podoba, albo na zmywarkę XXL, wymagającą wyższego blatu.
Dlatego najpierw warto rozejrzeć się za sprzętem AGD, a dopiero później projektować kuchnię lub inne pomieszczenia. Temat projektowania kuchni łączy się też z wyborem okapu. Często sprzęt ten dobieramy na samym końcu, przeznaczając na niego najmniejszy budżet, a przecież właściwa wentylacja jest kluczowa. Dobry okap powinien być cichy, wydajny (dopasowany do kubatury pomieszczenia) oraz prawidłowo zamontowany. W przeciwnym razie zapachy kuchenne utrwalą się zasłonach, meblach tapicerowanych, a ściany oraz meble pokryje tłusty osad z gotowania i smażenia.
Czy dobieranie całego sprzętu jednej marki jest dobrym rozwiązaniem?
Każda marka specjalizuje się w danej dziedzinie. Jedna słynie z dobrej jakości zmywarek, druga z lodówek. Dobieranie sprzętu jednej marki ma sens, gdy stoją one obok siebie i mają zachowaną tą samą pasującą do siebie estetykę. Nie ma to jednak znaczenia, gdy sprzęt AGD jest ukryty za frontami meblowymi.
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Nie zawsze musimy kierować się rankingami i opiniami na temat sprzętu umieszczonymi w internecie. Rzetelne informacje częściej znajdziemy w prasie branżowej. Ubolewam nad tym, że nie mamy w Polsce tego, co funkcjonuje od lat w Niemczech, czyli specjalnie powołanej przez rząd niezależnej organizacji testującej obiektywnie m.in. sprzęt AGD. Doradcy w sklepach AGD nie zawsze mają na sercu nasze dobro. Warto zatem kierować się zdrowym rozsądkiem, samodzielnie porównać parametry i dokładnie określić swoje potrzeby względem AGD.
Ważne jest również zerknięcie na stronę producenta sprzętu, jaki zamierzamy kupić i sprawdzenie np. czy jest dostępna infolinia lub możliwy jest kontakt z serwisem danej marki. Polecam też zerknięcie na to, jak przedstawia się instrukcja obsługi – powinna być ona przejrzysta, napisana prostym językiem i dopasowana do konkretnego modelu, a nie ogólna. Z reguły trzeba czytać instrukcje obsługi, aby nie uszkodzić sprzętu i umieć z niego prawidłowo i w pełni korzystać. Nie można też bać się nowych technologii. Przykładowo, sterowanie pralki za pomocą aplikacji daje nam nie tylko opcje zdalnego włączenia czy wyłączenia urządzenia, ale też oferuje rozszerzone menu – m.in. dodatkowe programy prania, możliwość aktualizacji oprogramowania, a nawet zdiagnozowanie usterki sprzętu na odległość.