Skip to main content
Home » Nowoczesne technologie » Bezpieczni w cyberprzestrzeni
Nowoczesne technologie

Bezpieczni w cyberprzestrzeni

Bezpieczni w cyberprzestrzeni
Bezpieczni w cyberprzestrzeni

Nowoczesne technologie sprawiły, że klient otrzymał zdalny dostęp do swojego banku poprzez komputer, telefon i inne urządzenia mobilne.

Paweł Minkina

Doradca Zarządu Związku Banków Polskich

Ważne, by w parze z korzystaniem z innowacji i wygodnych rozwiązań, szła również rosnąca świadomość o cyber zagrożeniach. Podstawowa reguła bezpieczeństwa to kierowanie się zdrowym rozsądkiem – jeśli podczas dokonywania płatności elektronicznej cokolwiek budzi naszą wątpliwość wstrzymajmy się i skontaktujmy się z bankiem.

Niezależnie od pewnych zdroworozsądkowych zachowań bezwzględnie powinniśmy jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Korzystając z bankowości elektronicznej za pośrednictwem komputera lub urządzenia mobilnego zadbajmy o instalację programu antywirusowego oraz jego częstą aktualizację. Okresowo dokonujmy także skanowania systemu w celu wykrycia niepożądanych wirusów i innych zagrożeń. Nie należy korzystać z bankowości internetowej w nieznanych sieciach bezprzewodowych lub na ogólnie dostępnych komputerach. Na urządzeniu, którym dokonujemy płatności, unikajmy odwiedzania stron zachęcających do obejrzenia bardzo atrakcyjnych treści lub zawierających wyjątkowe okazje. Z pozoru niewinne strony z darmowym oprogramowaniem również mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ hakerzy bardzo często uzupełniają je o złośliwy kod. Nie należy również na komputerze instalować oprogramowania nieznanego pochodzenia.

Powinniśmy wyuczyć się odpowiedniego nawyku korzystania ze strony internetowej banku i nie wchodzić na nią za pośrednictwem linków znajdujących się w przy­chodzących mailach. Nie używajmy również wyszukiwarek w celu odnalezienia strony naszego banku – bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wpisywanie adresu ręcznie. Ponadto, upewnijmy się czy nie jesteśmy na stronie internetowej podszywającej się pod stronę banku bądź sklepu. Cyber przestępcy tworzą strony o podobnej nazwie i wyglądzie w celu zmylenia użytkownika i wyłudzenia pieniędzy. Adres witryny internetowej banku który widnieje w naszej umowie jest jedynym właściwym i należy go zapamiętać.

Po zalogowaniu do systemu transakcyjnego nie odchodźmy od komputera a po zakończeniu pracy wylogujmy się i zamknijmy przeglądarkę.

Według analizy Komisji Europejskiej Polacy są stosunkowo mało ostrożni w Internecie, w porównaniu z innymi krajami Unii:

analiza Komisji Europejskiej

Korzystanie z bankowości elektronicznej jest bezpieczne, pod warunkiem, że pamiętamy o trzech podstawowych filarach:

  • Bezpieczny komputer,
  • Bezpieczne logowanie,
  • Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej.

Cyberbezpieczeństwo sektora bankowego w Polsce stoi na najwyższym światowym poziomie. Polskie banki stosują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, a kwestie bezpieczeństwa w sieci są objęte szeregiem regulacji. Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia stosowane przez banki nie zadziałają, jeśli klienci, użytkownicy naszych systemów sami nie będą dbać o bezpieczeństwo i przestrzegać jego podstawowych zasad. Więcej informacji nt. cyberbezpieczeństwa znajduje się na portalu internetowy Związku Banków Polskich, gdzie prezentowane są aktualności dotyczące potencjalnych cyberzagrożeń i sposobów ich unikania.

Next article