Skip to main content
Home » Eco life » Niepomaganie to obciach
Eco life

Niepomaganie to obciach

pomaganie
pomaganie

Okres rozliczania podatkowego i wybierania OPP, którą chcemy wesprzeć naszym 1 procentem to doskonała okazja, aby zacząć pomagać potrzebującym, nie tylko od święta.

Katarzyna Kolenda-Zaleska

Dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka, prezes Fundacji TVN „Nie Jesteś Sam

„Warto pomagać innym, bo pomagając sprawiamy przyjemność również sobie” – zgodzi się pani z tym sloganem?

Trudno się nie zgodzić, choć brzmi to może egoistycznie, bo wygląda na to, że pomagamy, żeby sobie sprawić satysfakcję i utwierdzić się w przekonaniu, jacy jesteśmy świetni. Ale tak naprawdę liczy się końcowy efekt, prawda? Jan Paweł II, na którego tak chętnie się powołujemy, pisał w swojej encyklice o miłosierdziu, że miłość najpełniej realizuje się właśnie w miłosierdziu. Jeśli więc ktoś, dzięki naszej nawet niewielkiej pomocy, przestanie cierpieć choć na chwilę, to znaczy, że warto pomagać. I to bez względu na motywację.

Od wielu lat pomoc najbardziej potrzebującym niesie Fundacja TVN „Nie Jesteś Sam”. Jakie są obecnie priorytety Fundacji?

Nasze priorytety od lat są niezmienne – pomóc jak największej liczbie osób, których nie stać na kupno leków czy opłacenie rehabilitanta. Kupujemy sprzęt do szpitali, remontujemy oddziały, przekazujemy sprzęt dla TOPR-u. Pomagamy małym dzieciom, które potrzebują nowej protezy albo leku, który uśmierzy ból lub pomoże wyzdrowieć. Pomagamy starszym, schorowanym ludziom, których nie stać na wózek inwalidzki. Wiek nie ma dla nas znaczenia, pomagamy wszystkim, którym możemy pomóc.

W jaki sposób Polacy, na co dzień niedziałający w fundacjach czy stowarzyszeniach, mogą brać udział w akcjach charytatywnych?

Wydaje mi się, że najważniejsze jest dostrzeżenie drugiego człowieka, jego człowieczeństwa i godności mimo choroby, a czasem także biedy. Nawet wysłanie smsa, które nie zajmuje czasu, daje fantastyczne efekty. I tworzy wspólnotę. My nie prowadzimy wolontariatu, rodzaj naszej działalności jest inny. Ale jeśli ktoś ma potrzebę przekazać pieniądze lub cenne rzeczy na aukcję, to będziemy bardzo wdzięczni. A jeszcze bardziej wdzięczni będą nasi podopieczni.

Jak zachęcać do pomagania siebie samego?

Trudno kogoś do czegoś zmuszać, ale myślę, że jako społeczeństwo, nauczyliśmy się już, że mamy obowiązki wobec słabszych. I to niesienie wsparcia jest dla nas jak oddychanie, nie przechodzimy obojętnie wobec potrzebujących. Jesteśmy wrażliwi. Gdy w „Faktach” pokazujemy materiały np. o chorej dziewczynce, która potrzebuje pieniędzy na operację, to odzew jest niesamowity. Kilkaset maili w ciągu kilku godzin. Każdy człowiek jest zdolny do pomagania. I trzeba się nauczyć reagować na każdy, najmniejszy nawet, sygnał sumienia, bo nieużywane zanika.

Next article