Skip to main content
Home » Idą święta » Zdrowo zastawiony świąteczny stół!
idą święta

Zdrowo zastawiony świąteczny stół!

świąteczny
świąteczny

Jak przygotować się do świąt? Jakie posiłki świąteczne sprawdzą się na świątecznym stole?

Agnieszka Kułaga

Dietetyk kliniczny, licencjonowany trener personalny, www.agnieszkakulaga.com

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas niepowtarzalny, bardzo wyjątkowy w polskiej kulturze. Zgodnie z tradycją spędzany jest on w gronie rodzinnym, często przy wspólnym, obficie zastawionym stole. Jest też dlatego nie lada wyzwaniem dla osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Postanowienia noworoczne jeszcze przed nami, jednak już dziś należy zadać sobie pytanie, jak mądrze przygotować się do świąt, aby były one dla nas czasem radości i spełnienia, a nie stanowiły zalążka problemów zdrowotnych.

W przeciwieństwie do z góry narzuconego menu podczas prowadzonej pod okiem dietetyka terapii, przy spożywaniu posiłków świątecznych, kierujemy się własną intuicją oraz zakorzenionymi zwyczajami. Prowadzi to często do utraty kontroli oraz bezkrytycznego spożywania dostępnych w nadmiarze i najczęściej bogatych energetycznych potraw.

Pamiętajmy, aby w tym okresie zadbać o odpowiednią ilość snu, która ma ogromny wpływ na regulację gospodarki glikemicznej organizmu, sprawnie funkcjonujący układ grelina-leptyna oraz równowagę w wytwarzaniu neuroprzekaźników. Już Hipokrates podkreślał, że wszystkie jednostki chorobowe mają swój początek w jelitach. Nie inaczej jest z naszym samopoczuciem, które bezpośrednio powiązane jest z jakością funkcjonowania układu pokarmowego. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że to w głównej mierze niedobory serotoniny (neuroprzekaźnika produkowanego w większości właśnie w jelitach) wiązane są z często spotykanym obsesyjno-kompulsywnym zachowaniem przy stole.

Przygotowując potrawy świąteczne w tym roku zadbajmy zatem o to, abyśmy z czystym sumieniem mogli życzyć zdrowia naszym gościom. Nie traktujmy świąt jako kilkudniowego powodu do całkowitej żywieniowej dyspensy. Pamiętajmy, że sposób w jaki komponujemy posiłki ma bezpośredni wpływ nie tylko na ośrodek głodu-sytości czy uczucie poposiłkowej satysfakcji, ale również na poziom energii czy nastrój, jaki towarzyszyć nam będzie w tym wyjątkowym okresie.

Next article