Skip to main content
Home » Smart living » Bezpieczne zakupy online
smart living

Bezpieczne zakupy online

zakupy
zakupy

Coraz większa ilość Polaków kupuje online, a polski e-handel należy do jednych z najdynamiczniej rozwijających się w Europie.

Marek Cynowski

Ekspert ds. e-Commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2016” przygotowanym przez Izbę Gospodarki Elektronicznej oraz Gemius już niemal połowa internautów zadeklarowała dokonanie zakupów online. Wyniki raportu znajdują także odzwierciedlenie w dyskusji prowadzonej przez internatów, temat zakupów w Internecie w przeciągu ostatnich 3 lat odnotował wzrost o 171 proc.

Mimo wzrostu popularności e-zakupów wielu konsumentów wciąż nie jest przekonana do takiej formy zakupów. Według raportu aż 24 proc. z nich zwraca uwagę̨ na bezpieczeństwo zakupów, jako element wymagający poprawy w celu zachęcenia ich do takiej formy kupowania. Jak zagwarantować sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa zakupów w Internecie?

Należy kupować w renomowanych sklepach internetowych, przed zakupem warto sprawdzić zarówno opinie o samym sklepie jak i produktach które sprzedaje, przejrzeć jak sprzedawca i sklep został oceniony, ile jest tych opinii oraz zwrócić uwagę czy są konkretne i rzetelne. Wiele sklepów posiada certyfikat zaufania.

Na samym dole strony internetowej często możemy znaleźć wiele przydatnych linków do stron na witrynie sklepu opisujących oferowane metody dostawy i płatności, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, czy formularz kontaktowy. Każdy sprzedawca jest także zobligowany do umieszczenia regulaminu opisującego zasady na jakich zawarta zostanie umowa kupna-sprzedaży. Warto upewnić się czy taki dokument istnieje, jest zrozumiały i czytelny. Nie zapominajmy że dokonując zakupu zgadzamy się na zawarte w regulaminie zapisy.

Przed dokonaniem transakcji warto upewnić się czy wymiana danych jest zabezpieczona protokołem SSL – w pasku adresu witryny na początku powinniśmy zobaczyć „https” oraz symbol zamkniętej kłódki, informującej o bezpiecznym połączeniu uniemożliwiającym uzyskanie dostępu do danych przez osoby trzecie.

Większość sklepów oferuje kilka metod płatności, obsługujący je operatorzy często oferują dodatkowo możliwość skorzystania z gwarancji samej transakcji jak i kupowanego produktu. Do najpopularniejszych metod płatności należą szybkie przelewy internetowe oraz karta płatności, zawsze możemy także skorzystać z możliwości płatności za pobraniem. Godne zaufania sklepy internetowe oferują zazwyczaj co najmniej kilka możliwości płatności za oferowany towar lub usługę.

Aby uniknąć rozczarowania z dostawą produktu, warto sprawdzić czy towar jest dostępny, taką informację znajdziemy zazwyczaj na karcie produktu, czyli stronie internetowej na której znajdują się też wszystkie informacje na temat towaru który nas interesuje. Finalizując transakcję należy zapoznać się z oferowanymi przez e-sprzedawcę parametrami i opcjami dostawy, jaki operator logistyczny będzie za nią odpowiadał, ile czasu zajmie dostawa od momentu wysłania, a także wybrać najdogodniejszą opcję odbioru. Do najpopularniejszych metod należą dostawa przez kuriera na wskazany adres lub odbiór w maszynie samoobsługowej lub placówce Poczty Polskiej.

Warto także wiedzieć o prawach jakie przysługują kupującym w Internecie w zakresie zwrotów. Kupujący online ma 14 dni kalendarzowych na to by poinformować e-sklep o tym, że chce dokonać zwrotu i od tego momentu ma kolejne 14 dni na odesłanie towaru do sprzedawcy. Odmówienie przyjęcia zwrotu możliwe jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach przewidzianych w ustawie o prawach konsumenta, a informacja na ten temat powinna znajdować się w regulaminie sklepu.

W raporcie Izby Gospodarki Elektronicznej respondenci wskazywali jako główne czynniki motywujące ich do zakupów online dostępność całą dobę [84 proc.], brak konieczności jechania do sklepu [79 proc.], czy większy asortyment niż w sklepach tradycyjnych [66 proc.]. Monitoring Internetu wskazuje także na bardzo pozytywne doświadczenia związane z internetowymi zakupami, zaledwie 1,1 proc. negatywnych wypowiedzi w temacie. Dlaczego warto kupować w sieci? Zakupy w Internecie są łatwe, proste i wygodne.

Źródła: SentiOne | Izba Godpodarki Elektronicznej
Next article