Systemy Smart Home dawniej znacząco zwiększały koszt inwestycji. Obecnie są przystępne cenowo, dzięki czemu coraz więcej osób cieszy się komfortem życia w inteligentnych domach.
Dr inż. Marek Pawłowski
Ekspert w zakresie systemów smart, prezes Zarządu Polskiej Rady Technologii SMART, wieloletni trener oraz wykładowca
Czym jest inteligentny dom (ang. smart home)?
Możemy określić go po prostu jako dom, w którym żyje się łatwiej. Co ważne, inteligentne domy nigdy nie są takie same – ze względu na różne możliwości systemowe, mogą być podobne lub znacząco się od siebie różnić. Aby lepiej to zrozumieć, można je porównać do telefonów, które dawniej miały w każdym modelu te same funkcje, dźwięki i możliwości, a gdy powstały smartfony, każdy użytkownik dopasowuje je w pełni do swoich potrzeb. Dlatego w inteligentnych domach (ang. smart home), jak i w smartfonach, to „smart”, czyli „inteligentny”, oznacza, że mimo posiadania tego samego sprzętu, u każdego może on pełnić zupełnie inne funkcje. Mimo tych różnic z całą pewnością można stwierdzić, że ułatwiają one życie mieszkańcom. Przy użyciu aplikacji w smartfonie, w zależności od zainstalowanych urządzeń, można np. uruchomić telewizor czy odkurzacz lub z łatwością wyłączyć żelazko, a także zwiększyć bezpieczeństwo poprzez zastosowanie kamer czy czujników ruchu.
Co nazywamy urządzeniami smart home? Jakie są ich funkcjonalności?
Nie ma jednej, określonej definicji, czym są urządzenia smart home. Może nim być pojedyncza żarówka podłączona do Wi-Fi, którą można sterować z poziomu aplikacji. Może to być również odkurzacz, zaprogramowany w taki sposób, by sprzątał przestrzeń raz dziennie w godz. 17-18 lub zraszacze w ogrodzie, które będą włączały się, gdy wilgotność podłoża spadnie poniżej wskazanego wcześniej poziomu. Ciekawiej robi się wtedy, gdy urządzenia typu smart łączymy ze sobą i tak np. można zainstalować sensory dźwięku w pokoju dziecka i żarówki Wi-Fi w pozostałych pomieszczeniach – gdy w nocy zacznie ono płakać, uruchomi się światło w pokoju dziecka, sypialni rodziców i na korytarzu, dzięki czemu opiekun z łatwością ukoi malucha. Z kolei np. wyjeżdżając na urlop, można zaprogramować system smart w taki sposób, by jednym przyciskiem odciąć zasilanie we wszystkich gniazdkach, a nawet wdrożyć scenariusz symulowania obecności, czyli m.in. włączania światła w pomieszczeniach o różnych porach bądź nawet zdalne połączyć się z domofonem.
Jak działa ekosystem smart home? Czy poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą?
Wszystkie urządzenia w inteligentnym domu połączone są w jeden, zintegrowany system. W praktyce wygląda to tak, że rozmieszczone są one po całym domu, komunikują się przewodowo (np. z użyciem kabli internetowych) lub bezprzewodowo (np. poprzez Wi-Fi), a ich sterowanie możliwe jest z poziomu aplikacji w smartfonie.
Gdzie szukać rzetelnych informacji na temat inteligentnego domu?
Niekwestionowanym źródłem jest Internet, gdyż można w nim znaleźć mnóstwo wiedzy teoretycznej, w tym np. filmiki instruktażowe, jak i opinie użytkowników. Warto zdecydować się też na szkolenia stacjonarne, przy czym warto pamiętać, że te organizowane przez producentów zwykle są typowo produktowe. Innym rodzajem są szkolenia organizowane np. przez Polską Radę Technologii SMART, w których trenerzy omawiają systemy przez pryzmat ich funkcjonalności, a nie produktu, co umożliwia uzyskanie obiektywnego spojrzenia przed wyborem i instalacją systemów inteligentnego domu.