W tym roku we wnętrzarstwie obserwujemy wiele trendów. Jednym z nich jest powrót do natury, zarówno w doborze kolorów, jak i materiałów.
Iwona Durka
Prowadząca program „Pomysłowe projekty” na kanale HGTV
W 2021 modne jest to, co dała nam Matka Ziemia – surowe drewno, kamień, naturalne tkaniny. Spośród kolorów prym wiedzie szarozielony, a ostatnio dołączył do niego ceglasty – kolor wypalonej słońcem ziemi. W naszych wnętrzach zagościć również powinny ostatnio zapomniane, a wracające do łask, beże w połączeniu z paletą bieli, oraz brązy i szarości.
Ekologia oraz zrównoważony rozwój wpłynęły na kolejny widoczny trend – wielofunkcyjność przestrzeni. Po szaleństwie budowania wielkich domów przyszła refleksja, że nie potrzebujemy tyle miejsca i obecnie wolimy mniejsze mieszkania. To wymusza na nas tworzenie przestrzeni, która pełni kilka funkcji – jest salonem, jadalnią, bawialnią, czasem nawet sypialnią, a obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną, naszym biurem. I dajemy radę. Co więcej, „bawimy się” tą sytuacją. Szukamy kreatywnych rozwiązań, tworzymy strefy, wybieramy meble mobilne lub składane.
Wykańczając nasze wnętrza szukamy materiałów nie tylko naturalnych, ekologicznych, ale bezpiecznych dla nas. W końcu zdaliśmy sobie sprawę, że związki chemiczne zawarte w złej jakości podłogach, farbach i meblach są dla nas szkodliwe i powodują groźne choroby. Widzę, że staliśmy się bardzo świadomymi konsumentami.
W jaki sposób dobrać podłogę dla naszych indywidualnych potrzeb? Czym kierować się przy wyborze?
Wybór podłogi to niezmiernie istotna decyzja. Przed jej wyborem musimy zadać sobie kilka pytań i określić jak będziemy ją użytkować, z kim i w jakich warunkach. Rozwijając myśl – czy chodzimy po domu w butach czy nie. Bo jeśli nie dbamy o podłogę, często zapraszamy gości, którzy niekiedy przychodzą w szpilkach, mamy psy i niesforne dzieci to zdecydowanie odradzam drewno, które jest piękne, ale wymagające. Imprezowiczom i osobom, które nie chcą myśleć o impregnowaniu i cyklinowaniu podłogi polecam na przykład panele winylowe. Są równie estetyczne, a mało wymagające i bardzo trwałe. Należy zwrócić uwagę jednak, żeby nie zawierały szkodliwych dla nas ftalanów. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę to, czy mamy ogrzewanie podłogowe, ponieważ nie każdą okładzinę podłogową możemy wówczas zastosować.
Jakie podłogi są dobre na ogrzewanie podłogowe?
Najlepsze są ceramika lub kamień, ponieważ najlepiej przewodzą ciepło i są odporne na działanie wysokich temperatur. Można również kłaść drewno, panele czy wykładziny, ale zawsze należy sprawdzić, czy dany model jest do tego przystosowany. Nie tylko unikniemy ewentualnego zniszczenia podłogi, ale również źle dobrana okładzina może izolować ciepło, co wpłynie na komfort naszego życia.