Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w naszym domu, w którym podejmujemy gości, relaksujemy się i spędzamy czas z rodziną. Co zrobić, by spełniał on wszystkie swoje funkcje, a przy tym wpisywał się w nasz gust?
Ania Legenza
Blogerka, projektantka wnętrz, wierzy, że porządek w domu to porządek w życiu i od ponad 9 lat przekonuje o tym innych na blogu niebalaganka.pl, instagram
Na co zwrócić uwagę podczas urządzania salonu? Jak zaaranżować pokój dzienny, aby był wielofunkcyjny?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić nasz salon. Warto zatem wypisać sobie, czy salon ma być przede wszystkim pokojem dziennym, jadalnią, domowym biurem, miejscem, gdzie przechowujemy nasze rzeczy, sypialnią gościnną, czy też naszą sypialnią. Następnie należy wybrać, która z tych ról jest dla nas najważniejsza. Jeśli nasz pokój dzienny pełni funkcję sypialni, warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem wypoczynku – czy ma być to zwykła rozkładana sofa, czy też nawet łóżko. Może też okazać się, że funkcja sypialni nie będzie tak istotna, jak np. domowego biura, gdy pracujemy zdalnie.
Czym kierować się podczas urządzania salonu? Aktualnymi trendami, czy własnymi potrzebami?
Powinniśmy kierować się własnymi potrzebami. Jeśli lubimy np. naturę, warto wybierać naturalne materiały – bawełnę, len, naturalne drewno. Gdy jesteśmy fanami stylu nowoczesnego, czy też glamour, należy wybrać takie meble i dodatki, które może teraz nie są w trendach, ale nam osobiście będą się podobać. Dlatego powinniśmy opierać się na własnym guście i własnych potrzebach. Także za sprawą samych dodatków możemy stylizować swoje pomieszczenia. Koszt takich zmian jest niewielki i można je wprowadzać dużo częściej.
Obecnie w trendach jest styl japandi, czyli połączenie stylu skandynawskiego z wabi sabi. Charakterystycznymi cechami tych aranżacji są naturalne materiały, kolory ziemi, wiklinowe kosze, kontrastowe, ciemne kolory, niskie meble oraz minimalizm – brak wzorów, za to wiele faktur. Drugi bardzo popularny styl to boho-chic. Same boho cechuje się całą paletą barw. Za to boho-chic to bardziej stonowane, neutralne kolory, ale też naturalne materiały, makramy, kosze ratanowe itp.
Jak zagospodarować przestrzeń w pokoju dziennym, aby nie zagracić pokoju?
Należy postawić na meble wielofunkcyjne. Przykładowo może to być sofa rozkładana z miejscem do przechowywania, stoliko-kosze na tekstylia. Warto też dobrze wymierzyć i pokój, i meble, a następnie dopasować ich wielkość. Bardzo ważne jest wybieranie mebli lekkich wizualnie – np. jasne, skandynawskie meble są z pewnością lżejsze wizualnie niż ciężkie, ciemne kolonialne, które mogą przytłoczyć pomieszczenie. Z drugiej zaś strony, aby nie zagracić naszego salonu, możemy postawić na wysokie meble pod sufit, ponieważ zapewniają one wiele miejsca do przechowywania. Jeśli są one przy okazji lekkie wizualnie, nasz salon nie będzie odbierany jako zagracony. Inspiracji możemy szukać np. w magazynach wnętrzarskich.
Małe lub nieustawne pokoje dzienne – jakie rozwiązania możemy zastosować, aby wizualnie powiększyć pokój i dostosować meble do nieustawnej powierzchni?
W tym celu warto wybierać mobilne meble. Zamiast wielkiej narożnej sofy, możemy postawić na mniejszą, ale z dwoma pufami. Można też odsunąć meble od ściany, dzięki czemu nadamy formy pokojowi i przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są również lustra odbijające światło.
Jeśli chodzi o kolorystykę, bardziej sprawdzą się chłodne kolory. Nie zawsze muszą to być jasne barwy, ponieważ jasny, ciepły kolor może optycznie pomniejszać pokój. Dobrze zatem ściany pomalować na chłodniejszy odcień, a na ciepłe barwy postawić w dodatkach. Także duża ilość wzorów i kolorów może pogłębić efekt małego, nieustawnego wnętrza.