Pojęcie smart living jest dziś kojarzone przede wszystkim z nowoczesnym technologiami, dzięki którym nasze życie jest łatwiejsze i bardziej zrównoważone.
Piotr Wrzesiński
Ekspert i analityk w Polskiej Izbie Ubezpieczeń
Nie zapominajmy jednak, że najmądrzejsze, co możemy zrobić, to korzystać z rozwiązań pomagających nam skutecznie zadbać o naszych bliskich oraz o własne zdrowie. Wśród nich są ubezpieczenia na życie oraz prywatne polisy zdrowotne. Warto się nimi zainteresować zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja epidemiczna coraz bardziej się pogarsza.
W trosce o najbliższych
Ubezpieczenie na życie zabezpiecza twoją rodzinę finansowo w przypadku twojej śmierci lub innych niefortunnych zdarzeń, takich jak ciężka choroba czy poważny wypadek, które mogą wiązać się z kosztownym leczeniem i/lub spowodować długotrwałą niezdolność do pracy. Dzięki takiej polisie możliwe jest utrzymanie odpowiedniego standardu życia nawet przez kilka lat po tragedii. Jak wybrać najlepszy wariant?
Kluczowe jest określenie sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej wartości świadczenia oferowanego przez ubezpieczyciela. Zastanów się, ile gotówki i na jak długo będą potrzebować twoi bliscy, gdyby cię zabrakło lub gdybyś nie mógł pracować. Weź pod uwagę wkład twoich zarobków w domowy budżet, standard i styl życia, stan zdrowia, ważne potrzeby oraz wydatki, w tym zobowiązania kredytowe. Weź też pod uwagę, że polisa na życie to produkt długoterminowy, co oznacza, że umowę ubezpieczenia zawierasz na minimum kilka lat, a im wcześniej zdecydujesz się na zakup, tym niższe składki będziesz płacić. Możesz wybrać ubezpieczenie terminowe lub bezterminowe. W tym drugim przypadku składka będzie wyższa ze względu na większe ryzyko ubezpieczyciela. Pamiętaj, aby w polisie wskazać osoby uposażone. Mogą to być członkowie rodziny, partner lub partnerka, a nawet wspólnik w biznesie. To przyspieszy wypłatę świadczenia.
Warto zainteresować się także ubezpieczeniem na dożycie. Taka polisa ma strukturę mieszaną – część wpłacanej składki jest przeznaczana na ochronę ubezpieczonego, a pozostała część ma charakter oszczędnościowy. Zawierając umowę ubezpieczenia, określasz wiek, po przekroczeniu którego chcesz otrzymać zgromadzone środki – może to być np. przejście na emeryturę. Tego typu polisą możesz też objąć swoje dzieci, aby dostały środki na lepszy start w dorosłe życie, np. po ukończeniu 18 lat.
Jeśli masz już ubezpieczenie, ale z powodu pandemii znalazłeś się w trudnej sytuacji materialnej i rozważasz rezygnację z niego, porozmawiaj z agentem ubezpieczeniowym. Pomoże ci dopasować wartość składki to twoich obecnych możliwości. Pamiętaj, że jeśli przerwiesz umowę i będziesz chciał wznowić ją po jakimś czasie, koszt polisy będzie znacznie wyższy.
Zadbaj o zdrowie
Drugą polisą, która może okazać się bezcenna, jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Warto je mieć zwłaszcza teraz, kiedy rośnie zagrożenie epidemiczne, a wraz z nim niewydolność publicznej opieki zdrowotnej, coraz bardziej obciążonej walką z COVID-19. Nic dziwnego, że taką polisę ma już ponad 3 mln Polaków, a ubezpieczonych ciągle przybywa. Jakie są główne benefity?
Przede wszystkim dostęp dla ciebie i twojej rodziny do wysokiej jakości opieki medycznej bez konieczności długiego oczekiwania w kolejce – czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, badanie czy zabieg jest kilkakrotnie krótszy niż w państwowych placówkach. Zakres usług obejmuje świadczenia we wszystkich ośrodkach medycznych, z którymi współpracuje ubezpieczyciel, w tym także telekonsultacje, tak popularne w czasie pandemii.
Dodatkowo, w razie choroby lub wypadku, nie będziesz musiał płacić za leczenie i rehabilitację z własnej kieszeni. To duża oszczędność, biorąc pod uwagę, że może cię to kosztować nawet kilkadziesiąt tys. zł, podczas gdy wysokość składki na ubezpieczenie waha się w granicach 30-250 zł miesięcznie, w zależności od wariantu, jaki wybierzesz. Określając zakres polisy i sumę ubezpieczenia, kieruj się realnymi potrzebami. Lepiej mieć dostęp do szerokiego wachlarza świadczeń i wielu specjalistów, niż oszczędzać na składce, zwłaszcza, że świadczenia zdrowotne drożeją. Odpowiednie ubezpieczenie umożliwia ci więc naprawdę efektywne zarządzanie domowymi wydatkami na opiekę medyczną. Umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zawiera się na 12 miesięcy. Po upływie tego czasu możesz zmienić ubezpieczyciela oraz zakres polisy, lub przedłużyć ją na dotychczasowych warunkach.
Zarówno ubezpieczenia na życie, jak i prywatne polisy zdrowotne dostępne są w wariancie indywidualnym oraz grupowym, oferowanym przez pracodawców. Jeśli firma, w której pracujesz, umożliwia ci dołączenie do takich ubezpieczeń, warto z tego skorzystać. Przeanalizuj tylko dokładnie zakres każdej polisy i dowiedz się, czy możesz do niej dołączyć również członków rodziny.